صنایع تبدیلی راهکار درمان اقتصاد لرستان

صنایع تبدیلی راهکار درمان اقتصاد لرستان صنایع تبدیلی از یک سو موجب افزایش راندمان تولید و از سوی دیگر سبب ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری می شود ؛ صنایع تبدیلی همچنین زمینه را برای معرفی تولیدات با نشان های منطقه ای به بازارهای داخلی و بین المللی فراهم می کند.

30558174-1617515پایگاه خبری دورود آنلاین / سرویس گزارش

صنایع تبدیلی راهکار درمان اقتصاد لرستان صنایع تبدیلی از یک سو موجب افزایش راندمان تولید و از سوی دیگر سبب ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری می شود .

صنایع تبدیلی همچنین زمینه را برای معرفی تولیدات با نشان های منطقه ای به بازارهای داخلی و بین المللی فراهم می کند.

ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی در رشد اقتصادی استان لرستان با داشتن ظرفیت ها ی بالای کشاورزی ، دامپروری و معدنی این منطقه ، بدیهی و الزامی است . لرستان در زمینه معادن با داشتن ۳ درصد سنگ جهان و ۲۸ درصد سنگ ایران رتبه اول کشور ، در زمینه کشاورزی از استان های مطرح ، در زمینه دامداری با داشتن ۶ و نیم میلیون دام رتبه ششم کشور ، و در زمینه تولید پشم با تولید ۱۵ درصد پشم کشور ، معدن پشم مرغوب برای بافندگی است. به گفته آقای مهدوی رئیس سازمان صنایع و معادن لرستان ، این استان در زمینه صنایع تبدیلی کشاورزی و غذایی در کشور، از لحاظ تعداد این صنایع ، رتبه ۲۲، از لحاظ سرمایه گذاری رتبه ۲۱ و از لحاظ ایجاد اشتغال مربوط به این صنایع رتبه ۲۱ را در بین استان های کشور دارد که با توجه به ظرفیت های عظیم لرستان در زمینه صنایع تبدلی جایگاه خوبی نیست. صدور بخش عمده مجوزهای تاسیس صنایع تبدیلی و تکمیلی ( در زمینه واحدهای بزرگ و کارخانه های بالای ۵۰ نفر اشتغال و سرمایه گذاری بیش از ۳۰ میلیارد ریال) به عهده سازمان صنایع و معادن و بخشی هم ( درخصوص صنایع کوچک و کارگاه های کشاورزی و دامداری خرد) در اختیار سازمان جهاد کشاورزی است؛ از این رو متولیان صنایع تبدیلی و تکمیلی هم سازمان صنایع و معادن و هم جهاد کشاورزی است .

حیدرنژاد کارشناس اقتصادی لرستان می گوید : از آنجا که بیش از ۸۵ درصد صنایع تبدیلی و تکمیلی مربوط به بخش کشاورزی را صنایع غذایی تشکیل می دهد ، توجه به صنایع تبدیلی در این بخش ، با توجه به آثار مستقیم و غیر مستقیم این صنایع از نظر تولید و اشتغال ، موجب رشد و شکوفایی می‌شود. آقای حیدرنژاد می افزاید : بر اساس اطلاعات به دست آمده ، بیش از یک پنجم فرآورده های غذایی در لرستان به صورت ضایعات بر اثر فساد ناشی از عوامل گوناگون فیزیکی ، شیمیایی و بیولوژی در مراحل کاشت ، داشت و برداشت و پس از برداشت تا زمان توزیع و مصرف از بین می رود ؛ این در حالی است که شمار زیادی از مردم این استان برای تأمین مواد غذایی مورد نیاز خود در تنگنا هستند.

بر اساس آمار سازمان جهاد کشاورزی لرستان ، این استان ۸۴۰ هزار هکتار زمین کشاورزی مرغوب و آب و هوای مناسبی ( ۱۲ درصد منابع آبی کشور و سومین استان پرآب کشور) برای کشت و کار دارد به همین علت در زمینه بسیاری از محصولات کشاورزی و دامی در کشور ، از اهمیت خاصی برخودار است. مطابق این آمار همچنین در لرستان سالانه ۲۶ هزار تن انار، ۳۰ هزار تن سیب درختی، ۱۳ هزار تن انجیر سیاه ( ۱۰ درصد کل انجیر سیاه کشور و نوبرترین انجیر سیاه جهان) ، ۱۴ هزار تن ماهی ( مقام دوم تولید ماهیان سردآبی در کشور) ، ۱۵۰ هزار تن حبوبات ( رتبه نخست تولید حبوبات خصوصاً نخود در کشور)، هزار تن عسل و ۳۵۰ هزار تن شیر تولید می شود. با توجه به این ظرفیت های بالا ، به علت کمبود صنایع تبدیلی و فرآوری به ویژه در بخش کشاورزی و دامپروری در استان لرستان ، متاسفانه این محصولات تولیدی بدون اینکه نام لرستان را یدک بکشند ، با قیمت بسیار پائینی به استان های دیگر صادر می شوند و در آنجا پس از فرآوری و بسته بندی، با قیمتی چند برابر و با نشان دیگر استان ها فروخته می شوند.

مهدوی رئیس سازمان صنایع و معادن لرستان با بیان اینکه از ۱۵۷ پروانه ای که در بخش صنعت و معدن این استان مجوز فعالیت گرفته اند ، ۱۱ درصد به صنایع تبدیلی کشاورزی و غذایی مربوط می شوند ، می گوید: اگر بخواهیم به وضع صنایع تبدیلی لرستان سر و سامانی بدهیم این میزان باید به عدد ۲۵ یعنی بیش از دو برابر برسد. وی می افزاید : صنایع تبدیلی کشاورزی و غذایی استان لرستان به لحاظ سرمایه گذاری ۱۶ درصد و به لحاظ اشتغال ۱۲ و ۷ دهم درصد از کل سرمایه گذاری ها و اشتغالزایی های بخش صنعت و معدن لرستان را شامل می شوند که این رقم هم متناسب با ظرفیت های استان در بخش صنایع تبدیلی نیست. رئیس سازمان صنایع و معادن لرستان همچنین با اشاره به صنایع فرآوری مورد نیاز بخش سنگ در لرستان هم می گوید : لرستان ظرفیت صادرات سالانه ۵۰۰ میلیون دلار صادرات سنگ را دارد اما به علت ضعف در صنایع فرآوری، سالانه ۳میلیون دلار سنگ از این استان صادر می شود . طاهری مقدم رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان نیز درباره وضعیت صنایع کوچک تبدیلی مربوط به بخش های کشاورزی و دامداری استان می گوید : ۵۶۸ مجوز تاسیس با ظرفیت یک میلیون و ۸۵۵ هزار تن صادر کرده ایم که از این تعداد فقط ۱۱۳ واحد ( ۱۳ درصد ) با ظرفیت ۳۸۳ هزار تن به بهره برداری رسیده اند .

موسوی از کشاورزان لوبیاکار ازنا با انتقاد از اینکه حبوبات درجه یک لرستان در هیچ جای کشور با نشان لرستان شناخته شده نیست، می گوید: وقتی حبوبات لرستان با بسته بندی مناسب و با نشان تجاری استان صادر شود ، به مرور در سراسر کشور و حتی در بازارهای خارجی شناخته شده و سبب می شود مشتری ، حبوبات لرستان را با قیمتی بیشتر خریداری کند؛ از این رو سودش به کشاورز لرستانی می رسد. این کشاورز با بیان اینکه قیمت هر کیلو لوبیا هزار و ۴۰۰ تومان و قیمت هر ۱۰۰ گرم آن به صورت کنسرو هزار تومان است ، می افزاید: سود ناشی از این نیز به نفع کشاورز و اقتصاد لرستان است. منصوری از انارکاران کوهدشتی نیز با اشاره به کمبود سردخانه در لرستان می گوید: در فصل برداشت انار، این محصول را به قیمت هر کیلو ۵۵۰ تومان فروختم در حالی که در عید همان سال و فقط پس از چند ماه نگهداری انار در سردخانه، این محصول هر کیلو ۱۶۰۰ تومان در بازار به فروش رفت. محمدی از دامداران لرستانی هم می گوید : گوشت بره در حالی که در لرستان به قیمت هر کیلو ۱۲ هزار تومان است ، پس از بسته بندی و ارسال به تهران و دیگر شهرهای بزرگ هر کیلو ۱۸ هزار تومان فروخته می شود.

معاون سازمان صنایع و معادن لرستان معتقد است ، پرداخت نشدن تسهیلات کافی ، فرسوده بودن ماشین آلات واحدها و صنایع تبدیلی فعال ، نبود سرمایه گذار توانمند و واردات بی رویه بعضی از محصولات کشاورزی و دامی و حمایت نکردن از تولیدات داخل خصوصا در زمینه محصولات باغی و گوشت مهم ترین علل نامطلوب بودن وضع صنایع تبدیلی در لرستان است. وی درباره پرداخت نشدن تسهیلات به متقاضیان گفت : به عنوان مثال در پلدختر که قطب تولید انجیر سیاه است ، طرحی در زمینه تولید نوین این محصول با سرمایه گذاری ۱۷ میلیارد تومان تصویب کردیم و برای دریافت تسهیلات به بانک عامل فرستادیم اما از تسهیلات خبری نشد . معاون سازمان صنایع و معادن لرستان درباره فرسودگی تجهیزات صنایع تبدیلی موجود هم به واحدهای موجود صنایع فراوری سنگ در استان اشاره کرده و می گوید ، از بیش از ۴۰۰ واحد فرآوری سنگ در لرستان فقط ۲۰ واحد دارای تجهیزات مدرن هستند و ماشین آلات باقی واحدها چیزی حدود ۳۰ سال عمر دارند از این رو نمی توانند محصولات مورد نیاز روز را تهیه کنند.

پیرحیاتی معاون سازمان جهاد کشاورزی هم مهم ترین مشکلات صنایع تبدیلی در لرستان را نبود تسهیلات ارزان قیمت و یارانه دار می داند و می گوید: مشکل بازار و بازاریابی ، متولی گری ۲ نهاد جهاد کشاورزی و صنایع و معادن برای صنایع تبدیلی ، بالا بودن هزینه تولید به علت فرسوده بودن تجهیزات واحدها و کم بودن سرمایه در گردش واحدهای صنایع تبدیلی را باید به مشکلات افزود. کاظمی از تولید کنندگان لرستانی که کارخانه بسته بندی حبوبات دارد ، نه تنها به کمبود صنایع تبدیلی و فرآوری در این استان و زیان های فراوان ناشی از آن اشاره می کند ، بلکه معتقد است ۹۰ درصد صنایعی هم که اکنون در استان فعالیت می کنند ، از جمله کارخانه خودش، در حال رکود هستند.

وی می افزاید : این رکود بیشتر به علت تامین نشدن سرمایه در گردش کارخانه ها و ورود نکردن بانک های عامل برای خرید مواد اولیه مورد نیاز کارخانه داران و کمبود تسهیلات پرداختی است. این تولید کننده ۴۳ ساله لرستانی به یکی از زیان های ناشی از رکود واحدهای صنایع تبدیلی موجود درلرستان اشاره می کند و می گوید : میانگین ظرفیت اشتغالزایی هر کارخانه بسته بندی در این استان ، ۲۵ نفر به طور مستقیم و حدود ۲۰ نفر به طور غیر مستقیم است اما رکود کنونی حاکم بر این کارخانه ها سبب شده است این ظرفیت به زیر نصف یعنی حدود ۲۰ اشتغال مستقیم و غیر مستقیم کاهش یابد. فهیمی مدیرعامل بانک کشاورزی با بیان اینکه برای صنایع تبدیلی ۲ نوع وام تلفیقی و یارانه ای داریم می گوید : در وام تلفیقی که نرخ سود آن ۱۷ درصد است ، سهم سازمان جهاد کشاورزی ۳۰ درصد بدون سود و سهم بانک از منابع داخلی اش ۷۰ درصد است.

وی به وام یارانه ای هم اشاره کرد و گفت : در این نوع وام ، تسهیلات یارانه دار با نرخ سود ۱۵ درصد از منابع داخلی بانک در اختیار متقاضی قرار می گیرد که البته ۳ درصد از این سود را دولت تامین و متقاضی فقط ۱۲ درصد سود پرداخت می کند. آقای فهیمی می گوید : علاوه بر وام های کوچک و بزرگی که تا کنون پرداخت کرده ایم ، به تازگی اعتباری حدود ۳۵ میلیارد ریال برای ۱۴ طرح صنایع تبدیلی در خصوص بسته بندی حبوبات ، خوراک آبزیان و فرآوری انجیر اختصاص داده ایم. شالی مدیرعامل بانک صنعت و معدن در لرستان هم بدون تائید یا رد مشکلاتی که بانک ها برای توسعه صنایع تبدیلی ایجاد کرده اند، با بیان اینکه این بانک با توجه به سیاست های کلان و با توجه به محدودیت اعتباراتی که در اختیار دارد، منابع خود را اختصاص می دهد، می گوید: از سال ۸۷ تا کنون، این بانک در چارچوب طرح آمایش صنعت و معدن در استان لرستان ، به ۱۳۱ طرح تسهیلات پرداخت کرده که ۱۱۳ طرح از این طرح ها با اعتبار ۴۱۲ میلیارد ریال به تامین سرمایه در گردش واحدهای صنایع تبدیلی مربوط بوده است. به نظر می رسد ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی و فرآوری تولیدات به هماهنگی و برنامه ریزی دقیق مسوولان نیاز داشته باشد و توجه به منطقه محروم لرستان بتواند آینده ای روشن در توسعه اقتصاد این استان فراهم کند .

منبع: واحد مرکزی خبر

 

کلیدواژه ها: ، ، ،

عناوین دیگر


سر خط خبرها

  • فارس: با حضور رئیس دانشگاه لرستان و جمعی از مسئولان، سالن بزرگ مطالعه دانشگاه لرستان افتتاح شد.
  • فارس: فرمانده انتظامی استان لرستان: دو باندتهیه و توزیع مواد مخدر در شهرستان کوهدشت لرستان منهدم شد.
  • مهر: سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان لرستان از پذیرش بیش از ۶ هزار دانشجو در دوره های کاردانی پودمانی سال ۹۱ خبر داد.
  • فارس: مدیرکل حمل‌ونقل و پایانه‎های لرستان از نصب دوربین‎های کنترل سرعت در ۲۱۰ کیلومتر از جاده‎های لرستان خبر داد.
  • مهر: رئیس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی فرماندهی انتظامی استان لرستان از صدور ۵۸ فقره اخطار پلمپ برای آژانس های مسافربری متخلف در این استان خبر داد.
  • مهر: استاد محمدرضا پورفرخ پیشکسوت ورزش دو ومیدانی لرستان در بیمارستان شهدای عشایر خرم‌آباد بستری شد.
  • دومین همایش استانی «زیبایی‌شناسی فرهنگ ایثار و شهادت عاشورای حسینی(ع)»، سیزدهم دی‌ماه امسال به میزبانی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دورود برگزار می‌شود.
  • میرعمادی: میزان زکات فطره در استان لرستان برای هر نفر سه کیلوگرم گندم و معادل مبلغ دو هزار و ۵۰۰ تومان است.
  • مهر: معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان با انتقاد از روند افزایشی سزارین در این استان، از انجام ۷۴ درصد زایمان ها به صورت سزارین خبر داد.
  • فارس: سرپرست جمعیت هلال احمر لرستان: مردم مومن و ولایتمدار استان لرستان در راهپیمایی روز قدس ۲۴۸ میلیون و ۲۳۰ هزار ریال به زلزله‌زدگان استان آذربایجان شرقی کمک کردند.
 

You need to log in to vote

The blog owner requires users to be logged in to be able to vote for this post.

Alternatively, if you do not have an account yet you can create one here.

Powered by Vote It Up